Archives

Kırmızıbiber Turşusu


Evet dostlar kışa yaklaştığımız şu günlerde herkeste bir kış hazırlığı var. İtiraf etmeliyim biz bu kış için hiç hazırlık yapmadık. Biraz tembellik diyelim, biraz da amaaaan artık yazın olan herşey kışın da var diye ailecek kolaya kaçtık diyelim:)

Tabi sizde böyle yapmayın. Turşularınızı kurun, reçellerinizi yapın. Buzluğa meyve, sebze, atılacak ne varsa atın. Bence insanın kendi elleriyle yapıp vakti gelince içine sinerek yediği hiçbirşey hazırın yerini asla tutmaz. Bu resimde gördüğünüz biberleri bir ay kadar önce alıp resimde gördüğünüz gibi yağlı kağıt serili tepsiye koyup bir güzel fırınladım.  Benim biberlerim biraz kendinden geçmişti ama yine de  iş gördüler:)Fırından çıkınca biraz soğumasını bekleyip kabuklarını soydum. Sonra da turşu yaptım. Pek lezzeli oldu keratalar:)

Ben yine de size tarifimi vereyim;

Malzemeler

 • 4 kg kırmızıbiber
 • 1 su bardağından bir parmak eksik ayçiçekyağı ya da zeytinyağı
 • 1/2 su bardağı sirke
 • 15-20 tane sarımsak
 • 1 demet maydanoz
 • Tuz

Yapılışı

 1. Biberleri bol suda yıkayıp yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin. 200C fırında 20 dk kadar ara ara çevirerek pişirin. ( Ben birdahaki sefere biberleri sap kısmından kesip içini iyice yıkayıp tepsiye o şekilde dizmeyi planlıyorum. Yoksa pişince içini temizlemek problem oluyor)
 2. Pişen biberleri 5 dk kadar soğumaya bırakın. Sonra kabuklarını soyup bir tepsiye alın.
 3. Sarımsakları su dolu kasede iki- üç dakika bekletip kabuklarını soyun bu şekilde daha kolay soyulurlar. Maydanozu ayıklarıp, sadece yapraklarını alın. Yağı, sirkeyi ve tuzu bir kabın içerisinde karıştırın.
 4. 1 kglık kavanozlara ya da 1/2 kglık kavanozlara 1 kat biber, 1 kat sarımsak ve 1 kat maydanozu sıralayın. Üzerine 3 yemek kaşığı sirke karışımından dökün. Bütün kavanozu bu şekilde doldurun. 
 5. Doldurma işlemini bitirdikten sonra kavanozun kapağını sıkı sıkı kapatıp ters çevirin. Bu şekilde soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra buzdolabına kaldırın. 2 gün sonra yemek için açabilirsiniz. 4-5 ay kadar turşunuzu dolapta saklayabilirsiniz.

Not: Biberlerin sıcak olmasına kesinlikle dikkat edin. Eğer soğuk olursa turşunuzun kapağı tutmaz!

Kırmızıbiberi közledikten sonra buzdolabı poşetlerine koyarakta saklayabilirsiniz. İstediğiniz zaman çıkartıp salatalarda veya yemeklerde de kullanabilirsiniz.